Staff

Ditton Park Academy – Staff List 

To contact any member of staff by email at the academy please do the following:


Leadership Team

Name   Job Title Department Qualification
Nick Caulfield Executive Principal Cover BEd (Hons), NPQH
Chris McNab Principal Cover & TS BA/BSc, PGCE
           
Luke Cameron Assistant Principal and Data Mgr Data and Progress BA, PGCE  
Anna Dade Assistant Principal Sixth Form    
Matt Espley Business Manager/CFO Premises, Contracts, Finance BTEC HND
Karl  Fenn Assistant Principal Behaviour    
Lisa Healy-Norgate Assistant Principal Teaching & Learning    
Sanjeev Kumar Assistant Principal Raising Standards    
Mundeep Purewal Assistant Principal Safeguarding    

Teaching Staff

Name   Job Title Dept Qualification
Maths        
Ian White Lead Teacher - Maths Maths BSc, PGCE
Bethan Ballard 2 i/c Maths Maths BSc
Monika Garg 2 i/c Maths Maths BSc, MSc
Leigh  McKay Work Experience and Enrichment Co-ordinator and Class Teacher Maths BEd
Emmanuel Oboh Class Teacher Maths  
Manjula Sarawastula Numeracy and Enrichment Co-ordinator and Class Teacher Maths  
Si Un Hyung Class Teacher Maths BSC, PGCE
English        
Gemma  Cornford Lead Teacher - English English BA, PGCE
Lucy  Burton Class Teacher English  
Brad  Cividino Class Teacher & HoH English BEd, Hons
Alex  Harvey Class Teacher English  
Tasvir  Kular Assistant Lead - English, Lead Teacher Media Media/English  
Reena  Patel Class Teacher & T&L Coach English BA, PGCE
Taylor  Prichard Class Teacher English  
George Sotiropoulos Class Teacher English BA
Science        
Jasbir  Hayer Lead Teacher - Science Science BSc, PGCE
Sukhman Athwal Assistant Lead - Science Science - Biology  
Sanjeev Kumar Assistant Principal/Class Teacher Science  
Sugitha Surajie Assistant Lead - Science Science  
Jane Noronha Assistant Lead - Biology Science BSc, PGCE
Danai Xypolitou Class Teacher Science  
Richard Bromham Class Teacher Science BSc
Zenobia Contractor Class Teacher Science BSC, PGCE
Jack Dean Class Teacher Science BSC, PGCE
Rupali Sarkar Class Teacher Science PGCE
Irfan Wain Class Teacher Science UNQ
Art & Technology        
Gillian Dawson Faculty Lead Art BA, PGCE
Mary  Bourne Lead Teacher Food Technology  
Ferhana  Mohamed Textiles DT  
Chandni  Pankhania Class Teacher Art  
Kam  Soor Lead Teacher DT  
Rachel  Wanford Lead Teacher Photography  
Janey  Stevens Unq Teacher Art  
MFL        
Eleanor  Grantham Lead Teacher - MFL Spanish  
Angelica-Rose  Fenner Class Teacher MFL  
Talia Jenkins Class Teacher MFL  
Monserrat Uzal- Gonzalez Class Teacher MFL GTP
Drama        
Chelsey Seymour Lead Teacher - Drama Drama BA, PGCE
Thomas Mutton Class Teacher Drama  
PE        
Lauren Williams Lead Teacher - PE PE MA, BSc, GTP
Ryan Brunton Class Teacher & HoH PE/HOH/Maths/Psychology  
Jodie  Cain Class Teacher PE  
Patrick  Conlon Class Teacher PE/Lead PHSE/DofE BA, GTP
Drew Daly Class Teacher & HoH PE/HOH  
Matthew Wade Class Teacher PE  
Oliver Lavine Class Teacher PE BA, PGCE
Humanities        
Aaron Oliva Faculty Lead Humanities History  
History        

Jessica

Shimmons Class Teacher History  
Kojo Owoahene Class Teacher History BSc, PGCE
Geography        
Katie  Gilliam Lead Teacher - Geography Geography  

Roger 

Towersey Class Teacher Geography  
Emily O'Carroll Class Teacher Geography BA, PGCE
Business Studies        
Mahwish Khushi Lead Teacher - Business Studies Business Studies  
Stuart Johnston Class Teacher Business/ICT BA Hons, PGCE
Monica Nayyar Class Teacher Business/ICT  
Computer Science        
Susan  Ndugutu Lead Teacher - Computer Studies Computer Studies  
Luke Cameron Assistant Principal/Class Teacher    
Music        

Gavin

Lockley Lead Teacher - Music Music PhD, MA, BA
Media        
Tasvir  Kular Lead Teacher - Media Assistant Lead Teacher - English Media/English  
Sixth Form        
Reetka Nagra Head of Sixth Form/Careers Careers  
Heather Bradbury Assistant Head of Sixth Form Sixth Form/Media BA Hons, PGCE
Resource Base/SENCo        

Anamaria Gales

Gales Resource Base Manager    
Psychology        

Ryan

Brunton Class Teacher Psychology and Maths  

Administration Team

Name   Job Title Department Qualification
Sarah  Cuthbert PA to SLT & Admin (HR) SLT/Admin  
         
Razwana  Amin Admin Assistant Admin  
Ghazala  Baig Welfare and Wellbeing Manager Admin  
Tess  Bergougnoux School Counsellor Support BSc, MBPsS
Marion  Cane Admin Assistant Admin  
Naresh  Chettri Learning Mentor/Cover Support  
Andy Dalgleish Family Support Worker Support  
Lois Fenn Librarian Admin  
Sian French Data Manager Support  
Tracy  Hayden Learning Mentor/Cover Support  
Sam  Holmes Admin Assistant Admin  
Mary Howarth Pastoral Manager Support  
Sofia  Khuram Exams Officer and Admissions & Attendance Yr 11-13 Admin  
Mandeep Matharu Office Manager Admin  
Nabila Manik SEN Administrator Admin  
Gemma Richards Pastoral Manager Support  
Maryam Shafi Pastoral Manager Yrs 11-13 Support  
Luciano Venturini Pastoral Manager Support  

Learning Support

Name   Job Title Department Qualification
Qurat Ahmad HLTA GTC Resource Base  
Aqsa Ahmed Teaching Assistant SEN  
Sylvia Cebula Teaching Assistant SEN  
Orla Fenn Teaching Assistant SEN  
Smitha Gururaj Teaching Assistant SEN  
Elisa Girle Assistant SENCo SEN  
Tyra Henwood Teaching Assistant GTC Resource Base  

Navpreet

Sandher Lead EAL EAL BA
Laila  Shamte HLTA GTC Resource Base  
Shalini  Srivastva Teaching Assistant SEN  
Pooja Vaghela Teaching Assistant SEN  
Swetha​
Vakacharala Teaching Assistant SEN  
Henna Virdi HLTA GTC Resource Base  

Technicians

Name   Job Title Department Qualification

Lawrence 

St Ledger DT Technician DT  
Damien Randall Senior Science Technician Science  

Rifat​

Mirza Science Technician Science  

Pam

Toor Creative Arts Technician Art  

Zenona

Witkowska Food Technician DT  

ICT Network

Name   Job Title Department Qualification
Lee Smith Smith Director of IT - SASH Education Trust ICT  
Asma Shirazi ICT Team Lead - SASH ICT  
Azeem Awan Awan ICT Apprentice - SASH ICT  
Alimah Ali ICT Apprentice - SASH ICT  

Finance

Name   Job Title Department Qualification
Sam Whitty Finance Manager SASH Trust CIMA
Rajinder Juttla Finance Assistant Finance  
Agnieszka  Tworkowska-Daniel Finance Assistant Finance  

Site Services/Facilities

Name   Job Title Department Qualification
Magdalena Bednarczyk Kitchen Assistant Site Services  
Jay  Burton Premises Team Leader Site Services  
Karen Eastmond Kitchen Assistant Site Services  
Murad Hakim Premises Site Services  
Peter Kowalski Assistant Chef Site Services  
Oliwia Kozub Kitchen Assistant Site Services  
Yvonne Mapara Kitchen Assistant Site Services  
Abdullah Sagaf Premises Site Services  
Elizabeta Singh Kitchen Assistant Site Services  
Raymond Villeret Restaurant Manager Site Services  

Human Resources

Name   Job Title Department Qualification
Carolyn Daniel HR Manager SASH Trust