Staff

Ditton Park Academy – Staff List 

To contact any member of staff by email at the academy please do the following:


Leadership Team

Name   Job Title Department Qualification
Nick Caulfield Executive Principal Cover BEd (Hons), NPQH
Chris McNab Associate Principal Cover & TS BA/BSc, PGCE
           
Luke Cameron Assistant Principal and Data Mgr Data and Progress BA, PGCE  
Anna Dade Assistant Principal Engagement    
Matt Espley Business Manager Premises, Contracts, Finance BTEC HND
Karl  Fenn Assistant Principal Behaviour    
Lisa Healy-Norgate Assistant Principal Teaching & Learning    
Sanjeev Kumar Assistant Principal Raising Standards    
Mundeep Purewal Assistant Principal Raising Standards    

Teaching Staff

Name   Job Title Dept Qualification
Maths        
Ian White Lead Teacher - Maths Maths BSc, PGCE
John  Kimani Class Teacher Maths MBA, BEd
Leigh  McKay Work Experience and Enrichment Co-ordinator and Class Teacher Maths BEd
Faahiza Nasim KS3 Lead and Class Teacher Maths  
Emmanuel Oboh Class Teacher Maths  
Manjula Sarawastula Numeracy and Enrichment Co-ordinator and Class Teacher Maths  
Ryan Brunton Class Teacher Psychology and Maths  
English        
Gemma  Cornford Lead Teacher - English English BA, PGCE
Lucy  Burton Class Teacher English  
Brad  Cividino Class Teacher & HoH English BEd, Hons
Alex  Harvey Class Teacher English  
Tasvir  Kular Assistant Lead - English, Lead Teacher Media Media/English  
Reena  Patel Class Teacher & T&L Coach English BA, PGCE
Taylor  Prichard Class Teacher English  
Science        
Jasbir  Hayer Lead Teacher - Science Science BSc, PGCE
Sukhman Athwal Assistant Lead - Biology Science - Biology  
Uzmah Hussain Class Teacher Science  
Sanjeev Kumar Assistant Principal/Class Teacher Science  
George  Shannon Class Teacher Science  
Sugitha Surajie Assistant Lead - Science Science  
Richard  Tattersall Class Teacher & HoH Science/HOH/PE  
Danai Xypolitou Class Teacher Science  
Stephanie Mortimer Class Teacher Science  
Emmanuel Obajemu Class Teacher Science  
Art & Technology        
Gillian Dawson Faculty Lead Art BA, PGCE
Mary  Bourne Lead Teacher Food Technology  
Ferhana  Mohamed Textiles DT  
Chandni  Pankhania Class Teacher Art  
Kam  Soor Lead Teacher DT  
Rachel  Wanford Lead Teacher Photography  
MFL        
Eleanor Grantham Grantham Lead Teacher - MFL Spanish  
Angelica-Rose  Fenner Class Teacher MFL  
Talia Jenkins Class Teacher MFL  
Drama        
Chelsey Seymour Lead Teacher - Drama Drama BA, PGCE
Thomas Mutton Class Teacher Drama  
PE        
Lauren Williams Lead Teacher - PE PE MA, BSc, GTP
Ryan Brunton Class Teacher & HoH PE/HOH/Maths/Psychology  
Jodie  Cain Class Teacher PE  
Patrick  Conlon Class Teacher PE/Lead PHSE/DofE BA, GTP
Drew Daly Class Teacher & HoH PE/HOH  
Richard  Tattersall Class Teacher PE/HoH/Science  
Matthew Wade Class Teacher PE  
Humanities        
Aaron Oliva Faculty Lead Humanities History  
History        
Michael Batten Lead Teacher - History History  
Jessica Shimmons Class Teacher History  
Geography        
Katie  Gilliam Lead Teacher - Geography Geography  
Roger  Towersey Class Teacher Geography  
Business Studies        
Mahwish Khushi Lead Teacher - Business Studies Business Studies  
Computer Science        
Susan  Ndugutu Lead Teacher - Computer Studies Computer Studies  
Luke Cameron Assistant Principal/Class Teacher    
Music        
Gavin Lockley Lead Teacher - Music Music PhD, MA, BA
Media        
Tasvir  Kular Lead Teacher - Media Assistant Lead Teacher - English Media/English  
Sixth Form        
Reetka Nagra Head of Sixth Form/Careers Careers  
SEN        
Rupa Anand SENCo SENCo/EAL  
Resource Base        
Anamaria  Gales Resource Base Manager    
Psychology        
Ryan Brunton Class Teacher Psychology and Maths  

Administration Team

Name   Job Title Department Qualification
Sarah  Cuthbert PA to SLT & Admin (HR) SLT/Admin  
Sian  French Office Manager/Data Manager Admin  
         
Razwana  Amin Admin Assistant Admin  
Asma Aslam Learning Mentor/Cover Support  
Ghazala  Baig Welfare and Wellbeing Manager Admin  
Tess  Bergougnoux School Counsellor Support BSc, MBPsS
Marion  Cane Admin Assistant Admin  
Naresh  Chettri Learning Mentor/Cover Support  
Andy Dalgleish Family Support Worker Support  
Lois Fenn Librarian Admin  
Tracy  Hayden Learning Mentor/Cover Support  
Sam  Holmes Admin Assistant Admin  
Sofia  Khuram Exams Officer and Admissions & Attendance Yr 11-13 Admin  
Nabila Manik SEN Administrator Admin  
Robin Mark Reprographics Manager Admin  
Monica  Nayyar Learning Mentor/Cover Support  
Gemma Richards Pastoral Manager Support  
Luciano Venturini Pastoral Manager Support  
Irfan  Wain Learning Mentor/Cover Support  

Learning Support

Name   Job Title Department Qualification
Alia  Abdelal Teaching Assistant EAL  
Sobya  Adnan Teaching Assistant SEN  
Qurat Ahmad Teaching Assistant GTC Resource Base   
Aqsa Ahmed Teaching Assistant SEN  
Sylvia Cebula Teaching Assistant SEN  
Elisa Girle Assistant SENCo SEN  
Sukhjit Hanspal Teaching Assistant SEN/EAL  
Tyra Henwood Teaching Assistant GTC Resource Base  
Shanthini  Kenneth Teaching Assistant SEN  
Paul  Munro Sports Mentor PE  
Jordan O'Brian Teaching Assistant SEN  
Navpreet Sandher Lead EAL EAL BA
Laila  Shamte Teaching Assistant GTC Resource Base  
Shalini  Srivastva Teaching Assistant SEN  
Monserrat Uzal Gonzalez Teaching Assistant SEN  
Henna  Virdi HLTA GTC Resource Base  
Swetha​
Vakacharala Teaching Assistant SEN  

Technicians

Name   Job Title Department Qualification
Lawrence  Ledger DT Technician DT  
Damien Randall Senior Science Technician Science  
Rifat Mirza Science Technician Science  
Janey  Stevens Creative Arts Technician Art  
Pam Toor Creative Arts Technician Art  
Zenona Witkowska Food Technician DT  

ICT Network

Name   Job Title Department Qualification
Lee Smith Smith Director of IT - SASH Education Trust ICT  
Azeem Awan Awan ICT Apprentice - SASH ICT  
Sahd Raja ICT Technician - SASH ICT  

Finance

Name   Job Title Department Qualification
Kathryn Johnson SASH Finance Manager Finance FCCA
Rajinder Juttla Finance Assistant Finance  
Agnieszka  Tworkowska-Daniel Finance Assistant Finance  

Site Services/Facilities

Name   Job Title Department Qualification
Hassan (Sunny) Abubakar Facilities & Premises Manager Site Services  
Magdalena Bednarczyk Kitchen Assistant Site Services  
Jay  Burton Premises Team Leader Site Services  
Karen Eastmond Kitchen Assistant Site Services  
Murad Hakim Premises Site Services  
Peter Kowalski Assistant Chef Site Services  
Oliwia Kozub Kitchen Assistant Site Services  
Abdulbasit Nassor Premises Site Services  
Abdullah Sagaf Premises Site Services  
Elizabeta Singh Kitchen Assistant Site Services  
Gail Thomas Kitchen Assistant Site Services  
Raymond Villeret Restaurant Manager Site Services